1632. április 21-e volt, amikor az akkori Szentföldi Kusztos, Fr. Paolo da Lodi, egy épületet kapott a Velencei konzultól a testvérek részére, akik szolgálatot teljesítettek Kairóban.
Majdnem négyszáz évvel később a Szentföldi Kusztódia még mindig jelen van Egyiptomban a Muski kolostornak köszönhetően. Egyiptom mindig is központi szerepet játszott a bibliai és történelmi eseményekben: kezdve az izraeliták történetével, amelyet a Kivonulás könyve beszél el, majd a Szent család menekülésén át Egyiptomba. egészen a történelmi találkozásig, amely Szent Ferenc és Malek El Kamel szultán között 800 évvel ezelőtt létrejött.
„Ma a Kairói kolostorunkban található a Keleti Keresztény Tanulmányok Ferences Központja, amely 1954 óta egy kapcsolatot képez kelet és nyugat között” meséli Fr. William Faltas Makar, az állandó jelleggel négy testvérből álló Musk-i ferences közösség házfőnöke. „A Kusztodia jelenléte Egyiptomban nagyon fontos, ebben nagy szerepe van a Muski kolostornak mely egy hidat képez az Egyiptomi provincia és a Kusztodia között.”. A kilencvenes években, az egyiptomi ferences provincia, mely előbb része volt a Kusztodiának, önállóvá vált. A ferences rend végül is úgy döntött, hogy a Muski kolostort a Kusztodiára bízza, hogy irányítsák az iskolát, és a helyi könyvtárat. A nagy könyvtár mintegy harmincezer példánnyal rendelkezik és található benne egy keleti gyűjtemény is, melyet arab, szír, kopt, török, perzsa és örmény kéziratok alkotnak.
A kolostorban ugyanakkor felelhető egy nagy történelmi archívum és a Szűz Mária menybevételéről elnevezett plébánia, amely számban megfogyatkozott keresztényeket látja el. A múltban, az igen nagy számban jelenlévő külföldiekből álló közösség miatt a Muski kolostor Kairó egyik legnagyobb latin plébániája volt, melyhez még három templom tartozott: Szent József, Bulaco és Meadi, melyek később önálló plébániák lettek. A 1900 évek elején, a hívők száma mindössze húszezer volt, majd a későbbiekben még negyvenötezerrel nőt a létszám, ezek között voltak, olaszok, máltaiak, osztrákok, szlávok, franciák és keletiek. Ma a latin keresztények létszáma drámaian alacsony, mivel az 1952-es egyiptomi forradalom után rengeteg külföldi elhagyta az országot – magyarázza Fr. William -. Ma az egyetlen latin virágzó közösség az a szudáni közösség.
Ma a Mennybevételről elnevezet plébániát a katolikus koptok is látogatják, hívekkel viszont a templom csak ünnepekor telik meg. Húsz év után idén volt először keresztelő – meséli Fr. William Faltas, aki egyben a plébános is. Szent Rita ereklyéit is elhoztuk, ünnepséget is rendeztünk, hogy felélesszük a plébániát. A helyi nővér közösségekben is végzünk kápláni feladatokat, ilyen közösség a Jó pásztor közösség, a misszionárius nővérek és Mária szeplőtelen szívének közössége.
A Kusztodiában szolgáló testvérek elkötelezettek ugyanakkor a szegények megsegítésében is, pl: távoli örökbefogadás, a betegek anyagi támogatása és a külföldi diákok elszállásolása, akik Kairóban maradnak. Mindemellett ideiglenes szállást biztosítunk azon betegek családtagjainak vagy barátjainak, akik Muski kolostor szomszédságában található rákos betegségek kezelésére specializálódott kórházba vannak beutalva – folytatja a kolostor házfőnöke -. Igyekszünk némi megkönnyebbülést, anyagi támogatást adni, és egy helyet, ahol megpihenhetnek. A corona vírus járvány miatt szintén rengetegen szenvednek. A mi közelségünkben nem voltak vírusos esetek, viszont rengeteg minden megváltozott. A keleti hagyományhoz hozzátartozik a szobrok, szent tárgyak, helyek csókkal való köszöntése, de idén távolságot kellett tartani. Ugyanez volt érvényes a barátok és szülök látogatására is.
Kapcsolatunk a muzulmán közösséggel jó, köszönhetően az egyetemnek, és a könyvtárban lévő iszlám könyveknek. Sokan kérnek engedélyt, hogy bemehessenek a könyvtárunkba a doktorátus miatt, vagy éppen az egyetemi dolgozatok miatt, ekkor többségük segítséget kérnek a testvérektől, kik jártasak a tudományban, magyarázza Fr. William. Vannak a keleti tudományban igen elismert személyek mint: Fr. Vincenzo Mistrih, a latin és görög nyelv szakértője, nyelvnek és a görögnek, Fr. Wadi Abullif Malik Awad, a kopt nyelv nyelv szakértője és egyben Tawadros pápa tanácsadója, és Fr. Vincenzo Ianniello, aki a tanulmányi központ, és egyben a könyvtár és az archívum vezetője is.
A sok kötelezettségvállalás ellenére a Kairóban élő testvérek, igyekeznek nem elhanyagolni a testvéri közösséget, ezért minden nap megvan a közös ima.
„Nemrég abban a kegyelemben részesültem, hogy megkaptam az engedélyt, hogy lebontsunk egy elhagyott épületet, ami mintegy kétszáz méterre van a kolostortól – mondja Fr. William Faltas Makar -. Végre megkaptuk, és az elkövetkezendőkben el kell döntsük mi legyen eme területnek a jövője.
Forrás: Custodia Terrae Sancte
Irta: Beatrice Guarrera.
Szeptember 24. 2020
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Egy kis türelem. Minden megjegyzést elolvasok. Kösz