2011. december 28., szerda
Szent István vértanú
Szent István vértanúságának a helye, Jeruzsálem falain kívül. Jelenleg ortodox kolostor áll itt, és a szikla fölé ahol szent Istvánt megkövezték kápolnát építettek.
Karácsony másodnapján ide zarándokoltak el a Jeruszálemben élő ferencesek.
2011. december 25., vasárnap
2011. december 23., péntek
2011. december 20., kedd
Betlehemi zarándokok
Kilencvenezer zarándokot várnak az idén Betlehembe.
A ferences testvérek kezdeményezésére többen gyalog teszik meg a 8 kilométeres távot Jeruzsálem és Betlehem között, hogy a betlehemi pásztorokhoz hasonlóan érkezhessenek meg a Jézus születésének helyéhez.
2011. december 19., hétfő
Elmélkedés Názáretben (olasz)
Az advent 4. vasárnapi evangéliumról szóló elmélkedés, abban a názáreti barlangban hangzik el, ahol "az Ige testté lett". A képek miatt is érdemes megnézni a kis videót.
2011. december 15., csütörtök
Megtalálták Szodomát?
A Holt-tengertől 14 km-re északra fekvő Tall el-Hammam 2010-ben kezdődött feltárása során nemcsak Ábrám és Lót idejéből származó leleteket találtak, hanem egy meghatározott irányból érkezett katasztrófa okozta, tömeges pusztulás nyomait is.

A feltárt, középső bronzkori – vagyis Ábrám és Lót idejéből származó – leletanyag neves régészek véleménye szerint alátámasztja a feltételezést, hogy a százhúsz fős nemzetközi kutatócsoport valóban az ősi Szodoma városára bukkant. „Jordániában nagy port vert fel az ásatás híre; egy neves jordániai régész egyenesen a modern kor legjelentősebb régészeti felfedezésének nevezte. Egyre több bizonyíték mutat Szodomára, s ez a helyiek és a nemzetközi szakma számára is egyre világosabb” – nyilatkozta Collins.
A feltárás legnagyobb, bizonyító erejű újdonsága az, hogy a kutatók tömegkatasztrófa nyomaira bukkantak a területen. A csontvázmaradványok hirtelen, erőszakos halálra engednek következtetni. A kiásott törmelékek közt nem találtak vésett köveket, vagyis az áldozatokat feltehetően nem temették el. A feltárt régészeti réteg egyértelműen középső bronzkori, ami megfelel Szodoma pusztulása idejének – emelte ki a kutató.

„Korai volna végkövetkeztetést levonni, de az eddigi bizonyítékok katasztrófa okozta, tömeges pusztulásra mutatnak. A csontvázak sérülései egy keletről nyugat felé tartó esemény hatására keletkeztek; vagyis a katasztrófa egy meghatározott földrajzi hely felől érkezett.”
Az ásatás további érdekessége, hogy a területen számos, hatalmas kövekből álló struktúrát (dolmeneket, menhireket stb.) találtak, amelyeket egykori kialakítóik a Nap és a Hold járásához igazítottak – vagyis az itt élők komoly asztronómiai ismeretekkel rendelkezhettek. Collins szerint elképzelhető, hogy Szodoma és a síkság városainak pusztulása után az egész területet a gyásznak, az ősök iránti kegyeletnek szentelték. Erre utalhat a vidék egykori bibliai neve: Abel Mizraim és Abel Shittim. Abel jelentése: „a gyász helye”. Ez azt is megmagyarázná, miért itt gyászolta Jákob halálát fia, József és egyiptomi kísérete hét napon át (Ter 50) – idézi a kutatót az assistnews.net.
Magyar Kurír
(mk)
2011. december 13., kedd
Jézus nyomában
Az olasz nyelvű kisfilm az izraeli turisztikai minisztérium új kezdeményezését népszerűsíti. A program neve: Jesus Trail, vagyis Jézus nyomában, Jézus nyomvonala.
Egy 65 km-es utat építettek ki, amelyet gyalogosan lehet végig járni, vagy kerékpárral, lóháton.
A kiinduló pont Názáret, érinti Magdalát, a Boldogságok hegyét és a Galileai tó mentén Kafarnumban ér véget. Gyakorlatilag azt az útvonalat követi, amelyet Jézus több alkalommal is megtett, igy azokon a tájakon visz végig, amelyeket maga Jézus is szemlélt nyilvános tevékenysége idején.
Angolul tudóknak itt a honlap: http://jesustrail.com/
2011. december 10., szombat
2011. december 9., péntek
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)